Facebook Twitter Email Pinterest

Roope Korhonen sarjakärkenä Puolaan

11.06.2025 / Rautio Motorsport

Rautio Motorsportin kuljettajat Roope Korhonen ja kartanlukijansa Anssi Viinikka jatkavat tiivistä kilpailuohjelmaansa Puolan ERC-osakilpailussa. Toyota GR Yaris Rally2:lla kilpaileva kaksikko lähtee vauhdikkaaseen soraralliin sarjan kärkipaikalta. Myös ERC:n juniorisarja jatkuu Puolassa, ja tiimin nuorempi kuljettaja Tuukka Kauppinen on mukana yhdessä Veli-Pekka Karttusen kanssa. Lancia Ypsilon HF Rally4:llä ajava Kauppinen kilpailee Puolassa ensimmäistä kertaa, kun taas Korhosella on kokemusta alueelta viime vuonna ajetun MM-rallin myötä.

Viime viikonloppuna Sardiniassa kilpaillut Korhonen on noussut ERC-sarjan pistejohtoon kahden ajamansa osakilpailun jälkeen. Unkarista tuli komea voitto, ja Ruotsista irtosi kakkossija. Laukaalainen lähtee nyt tavoittelemaan jälleen korkeita pisteitä tuttuun ralliin, vaikka tämän vuoden erikoiskokeet eroavatkin viimevuotisista.

– Voitosta lähdetään taas ajamaan, se on selvä. Ohjelmassa on hieman testiä, jotta saadaan oikeanlainen fiilis Puolan pätkille. Sardiniasta matkustetaan suoraan testeihin, eli kiirettä pitää, mutta ei anneta sen haitata.

Lähtöluettelosta löytyy sarjan kiertäjien lisäksi myös Mārtiņš Sesks, joten vastus tulee ainakin olemaan kivenkova.

– Kokemusta on viime vuodelta, mutta reitti taitaa olla nyt hyvin erilainen. Uskon, että MRF-renkaalle olosuhteet ovat optimaaliset, joten luottavaisin mielin lähdetään matkaan, Korhonen kertoo.

Kauppinen palaa ERC-sarjan karkeloihin

Tuukka Kauppinen on osallistunut kauden aikana kahteen ERC-osakilpailuun. Espanjan avauksessa Peugeot lipsahti hieman ulos, ja Unkarissa tekniset murheet verottivat vauhtia sen verran, että junioriluokan pistepussiin on kertynyt toistaiseksi vain neljä pistettä.

Lancialla ajava Kauppinen osallistuu Puolan osakilpailuun ensimmäistä kertaa. Mikolajkin seudun sorapintaiset erikoiskokeet tunnetaan perinteisesti vauhdikkuudestaan, ja olosuhteet lienevät Kauppiselle mieluisat – vaikka uusi ralli tuo aina mukanaan myös opittavaa.

– Ensimmäistä kertaa kilpaillaan siellä, ja hyvillä fiiliksillä lähdetään uusiin haasteisiin. Ajetaan vähän testiä ja pyritään pääsemään nopeasti sinuiksi uusien olosuhteiden kanssa, Kauppinen sanoo.

Puolan ERC-osakilpailu käynnistyy perjantaina testierikoiskokeella ja yhdellä yleisöerikoiskokeella. Rallin yhteismitta on 190 kilometriä, joista lauantaina ajetaan runsaat 100 ja sunnuntaina reilut 80 kilometriä. Maalijuhlallisuuksia vietetään sunnuntaina klo 17.30 alkaen.

Kuva: Flat Out Media

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 75 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 67 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 40 pistettä EMSC (Rally2)
5. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 39 pistettä JyvUA (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa